Wielka wyprawa fiatów do Turynu wraz z Sobiesławem Zasadą i Małopolską Wojewódzką Radą BRD

10 lipca 2022

Od 9 do 16 lipca grupa miłośników fiata 126 p – 126Hooligans organizuje wyprawę Maluchami z Bielska-Białej do Turynu z okazji 50-lecia rozpoczęcia produkcji tego pojazdu we Włoszech. Oficjalny wyjazd fiatów odbył się 9 lipca  z Placu Ratuszowego w Bielsku-Białej. Powrót zaplanowano 16 lipca również z metą pod Ratuszem.

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest zmierzyć się z własną słabością ? Przejechać ponad 3 tysiące kilometrów małym samochodem – bez klimatyzacji, systemów bezpieczeństwa czy radia ? Tak właśnie wygląda Wielka Wyprawa Fiatami do Turynu. 40638 kilometrów pokonanych łącznie przez uczestników wyprawy w siedem dni. Razem z legendarnymi kierowcami – Sobiesławem Zasadą i Longinem Bielakiem. To prawdziwy ukłon w stronę historii.

Sobiesław Zasada i Longin Bielak są bez wątpienia największymi postaciami w historii polskiej motoryzacji. To oni w latach ’70 przejechali trasę rajdu Monte Carlo Fiatem 126. Dzisiaj to podróż sentymentalna. Są najstarszą załogą w historii, która pokona Fiatem 126 ponad trzy tysiące kilometrów. Pan Sobiesław ma obecnie 92 lata, Pan Longin 96.

Skrócony plan wyjazdu

dzień 1 – wyjazd spod bielskiego Ratusza, konferencja prasowa, spotkanie z mediami i mieszkańcami miasta, przejazd trasą Bielsko Biała – Wiedeń 363 km, spotkanie z kolekcjonerami fiata w Wiedniu, wystawa aut;
dzień 2 – Wiedeń – Salzburg (przerwa) – Hochalpenstrasse – Lienz 495 km;
dzień 3 – Lienz – Werona (przerwa) – Bergamo 414 km, audycja na żywo w godz. 15.00-15.30;
dzień 4 – Bergamo – Turyn 185 km. Turyn – Fiat, Pininfarina, Bertone, przejazd torem fabrycznym i zwiedzanie fabryki,  na miejscu spotkanie władz Fiata z Sobiesławem Zasadą, Kajetanem Kajetanowiczem oraz członkami wyprawy;
dzień 5 – Turyn – Jesolo koło Wenecji 434 km, wystawa aut w Jesolo;
dzień 6 – Przerwa serwisowa, audycja na żywo w godz. 15.00-15.30;
dzień 7 – Jesolo – Klagenfurt (przerwa) – Graz 388 km;
dzień 8 – Graz – Bielsko-Biała 553 km, powitanie samochodów w Bielsku-Białej.

Wszystkim uczestnikom tej wyjątkowej wyprawy życzymy Szerokiej Drogi!

Patronami wyprawy są  Ministerstwo Infrastruktury, Województwo Małopolskie, Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Radio Kraków.

 

fot. BOLO foto oraz Radiostrada