Szczęśliwa Siódemka czyli Seniorzy dla Seniorów – materiały edukacyjne dla Seniorów

18 września 2020

„Szczęśliwa siódemka” to wyjątkowy projekt adresowany do kierowców po 60-tym roku życia. Polega na jednodniowym, bezpłatnym profesjonalnym praktycznym szkoleniu z techniki bezpiecznej jazdy, realizowanym na terenie ODTJ Moto Park Kraków.
.

Pierwsza edycja tego programu odbyła się miesiąc temu. Okazuje się, że jest ogromna liczba osób po 60-tym roku życia, która chce doskonalić swoje umiejętności oraz podzielić się swoim doświadczeniem na drogach. Taka otwartość i chęć doskonalenia powinna być wzorem dla wielu kierowców w każdym wieku.

Pierwsza część szkolenia to część teoretyczna na zasadzie dyskusji i case- study. Poprowadził ją p. Tomasz Barnaś – egzaminator Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie. Szkolenie praktyczne realizowane przez ekspertów Moto Parku  zawierało 4 bloki tematyczne:

  1. slalom ciasny
  2. jazdę po torze, pracę gazem, jazdę po płytach
  3. Hamowanie awaryjne
  4. Awaryjna zmiana pasa ruchu

 

Seniorzy skorzystali także z symulatorów zderzeń i dachowania. W trakcie szkolenia zrealizowano materiał edukacyjny metodą rówieśniczą peer-to peer czyli Seniorzy dla Seniorów – w którym uczestnicy dzielą się swoim doświadczeniem, odczuciami i udzielają porad swoim rówieśnikom. Film będzie udostępniony  w Centrach Aktywności Seniorów w Krakowie oraz do Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Małopolsce. Dostępny jest także poniżej.

Organizatorzy:

Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie, Moto Park Kraków, Radiostrada, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Bezpieczny Kraków, Centrum Inicjatyw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.