Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych – „Ten Dzień”. Pamiętaj. Wspieraj. Działaj.

18 listopada 2024

Rodziny ofiar wypadków drogowych, duchowni, przedstawiciele Rządu RP, Prezydenta RP, parlamentarzyści, władze regionu, służby mundurowe, przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji naukowych, ośrodków ruchu drogowego, sekretarze wojewódzkich rad brd oraz wielu innych  instytucji, które dbają o bezpieczeństwo ruchu drogowego w Polsce po raz kolejny uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie k/ Tarnowa.

Od wielu lat główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce odbywają się w Zabawie koło Tarnowa w Małopolsce, przy jedynym w kraju pomniku ofiar wypadków drogowych „Przejście”. W ramach wydarzenia w Niedzielę odbyły się uroczystości kościelne, zaświecenie symbolicznego światła pod pomnikiem ofiar wypadków, posadzenie Drzewa Pamięci, spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne oraz konferencja prasowa.

Niedzielny program rozpoczął się spotkaniem i  warsztatami dla rodzin ofiar wypadków.  Kościelne uroczystości  rozpoczęto wypominkami oraz programem muzycznym, po którym  odbyła się Msza św. w intencji ofiar wypadków drogowych. Zgromadzeni jak co roku wysłuchali świadectw ofiar i rodzin ofiar śmiertelnych. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli pod pomnik poświęcony ofiarom wypadków, gdzie  złożone zostały kwiaty oraz symboliczne światło pamięci. Jak zaznaczył ks. Zbigniew Szostak – „każda obecność, wsparcie, bycie dzisiaj razem w tym wyjątkowym dniu jest wyjątkowo ważne”.

W imieniu Prezydenta RP list skierowany do uczestników z podziękowaniami za wspieranie leczenia osób poszkodowanych w wypadkach oraz za organizację uroczystości Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych  odczytał Alvin Gajadhur, doradca Prezydenta.

Głos zabrał także Stanisław Bukowiec, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, zaznaczając: „Po raz kolejny spotykamy się tutaj w Sanktuarium w Zabawie, aby wspomnieć tych, którzy odeszli w sposób tragiczny, tych którzy odeszli niespodziewanie wprowadzając ból w serca swoich najbliższych, swoich rodzin,  i żeby dać świadectwo o ofiarach, ich pamięci, a jednocześnie dać na tyle na ile możemy wiarę, nadzieję,  wsparcie dla wszystkich tych, którzy zostali z tym bólem”.

Po złożeniu symbolicznego światła oraz posadzenia Drzewa Pamięci, odbyła się jak co roku konferencja prasowa na temat pomocy ofiarom wypadków drogowych.

„Udało się w ostatnich latach  wprowadzić wiele zmian dot. poprawy ogniwa ratownictwa, zostało wiele zrobione, ale myślę, że to co jest bardzo istotne, to obszar związany ze wsparciem rodzin, które straciły w wypadkach drogowych swoich najbliższych. Po rozmowach i wsparciu wielu osób udało się nam przygotować i realizować w Zabawie program pilotażowy, który jest finansowany z budżetu Ministerstwa Zdrowia poprzez NFZ, realizujący kompletne, bezpłatne wsparcie psychologiczne dla ofiar” – zaznaczyła poseł na Sejm  Józefa Szczurek- Żelazko.  Sekretarz Krajowej Rady BRD Konrad Romik dodał: „Potrzebujemy – zapisane to jest w Narodowym Programie BRD- rozbudowy systemu pomocy ofiarom wypadków drogowych. Mam nadzieję, że w końcu powstanie tu Centrum Leczenia Traumy, które było wizją prof. Ryszarda Krystka”.

„Przypomnę- zaznaczyła sekretarz Małopolskiej Rady BRD, Katarzyna Dobrzańska-Junco- że projekt i założenia takiego Centrum mamy gotowe od dłuższego czasu. To projekt ogólnopolski, obejmujący  ofiary bezpośrednie oraz pośrednie, wszystkich tych, którzy cierpią w wyniku wypadków i potrzebują pomocy:  rodziny ofiar, rodziny ofiar śmiertelnych, służby ratownicze, sprawcy oraz ich rodziny. Projekt i założenia takiego kompleksowego, holistycznego podejścia do ofiar w Centrum już dawno są gotowe, a ma ono być  systemową  odpowiedzią na potrzeby pomocy powypadkowej w Polsce obejmując długofalową rehabilitację fizyczną, pomoc psychologiczną, obszar edukacji, naukowy oraz badań, socjalny, pomagając także w procesie adaptacji osób z niepełnosprawnościami. Teraz należy już go realizować i działać”.

Na koniec głos zabrała przedstawicielka rodzin ofiar: „Jak co roku,  przedstawiciele władz obiecują nam coś. I chwała i dziękujemy, że coś się dzieje. Jednak idea powstania Centrum Leczenia Traumy tutaj w Zabawie jest naszym marzeniem. Nie tylko naszym marzeniem, ale też koniecznością, co potwierdzamy przyjeżdżając tutaj z całej Polski i z za granicy. Takie Centrum pomoże ludziom takim, jak my – ludziom dotkniętych śmiercią, pozostawionym często samym sobie, ludziom, którzy błądzą jak we mgle jak ja, osierocona mama. Gdybym nie spotkała na swojej drodze ludzi i tego miejsca, już istniejącej tu pomocy profesjonalnej i wsparcia, dawno mnie już by mnie w ogóle nie było”.

Światowy Dzień Pamięci

Po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń należących do  Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. W  2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dlatego corocznie, w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych. Jest to ważne wydarzenie na skalę światową, służące upamiętnieniu wielu milionów zabitych i ciężko rannych osób na drogach całego świata oraz aby podkreślić cierpienie wszystkich poszkodowanych ofiar, ich rodzin i społeczności. Głównymi organizatorami w Polsce tego dnia są Stowarzyszenie „Przejście”, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Centrum Inicjatyw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, całość wspiera Europejska Federacja Ofiar Wypadków Drogowych FEVR, której stowarzyszenie Przejście jest członkiem z ramienia Polski. Europejska Federacja FEVR jest także głównym organizatorem tego dnia na świecie.

 

https://worlddayofremembrance.org/

https://fevr.ngo/