Nowe przepisy: E-hulajnogi, UTO i UWR – rozwiewamy wątpliwości

20 maja 2021

Już od dzisiaj, 20 maja 2021 r.  obowiązują nowe przepisy regulujące status hulajnogi elektrycznej, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch i zasady ich korzystania w ruchu drogowym. Warto zapoznać się z nimi i wiedzieć kiedy i gdzie możemy poruszać się nimi.

„Warto pamiętać, że korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący  e-hulajnogą lub UTO czy osoba poruszająca się przy użyciu UWR  jest obowiązana jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, nie utrudniając jego ruchu, ustępując mu pierwszeństwa i zachowując szczególną ostrożność” – podkreśla Łukasz Smółka, Przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD, Wicemarszałek Małopolski.

E-HULAJNOGI

Dopuszczalna maksymalna prędkość e-hulajnogi to 20 km/h. Elektryczne hulajnogi mają przede wszystkim korzystać z infrastruktury rowerowej – drogi lub pasa ruchu dla rowerów. Jeśli jej nie ma – muszą korzystać z jezdni, o ile obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 30 km/h. Z chodnika lub drogi dla pieszych e-hulajnoga może korzystać wyjątkowo, jeśli brakuje wydzielonej drogi lub pasa ruchu dla rowerów, a dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h.

UTO

UTO to np. monocykle, e-deskorolki, segway’e które napędzane  są elektrycznie, konstrukcyjnie przeznaczone są do poruszania się wyłącznie przez kierującego, bez siedzenia i pedałów – z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej. Miejsce poruszania się dla UTO to droga dla rowerów – w pierwszej kolejności, lub chodnik. W odróżnieniu od e-hulajnogi, kierujący UTO nie może poruszać się jezdnią ani pasem (kontrapasem) rowerowym.

UWR

UWR to urządzenia napędzane siłą mięśni np. tradycyjne hulajnogi,  deskorolki, wrotki, rolki etc. Nie są zaliczone do kategorii pojazdów. Miejscem na drodze jest chodnik (droga dla pieszych) lub droga rowerowa – do wyboru.

źródło: www.malopolska.pl