11 czerwca ruszyła kolejna edycja organizowanego przez Małopolską Wojewódzką Radę BRD programu „Akademia Dobrych Kierowców” – projektu prowadzonego wspólnie z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krakowie, Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Moto-Park Kraków.
„Akademia Dobrych Kierowców ” to wyjątkowy projekt adresowany do młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy nie dłużej niż 2 lata. Polega na jednodniowym, bezpłatnym profesjonalnym praktycznym szkoleniu z techniki bezpiecznej jazdy, realizowanym na terenie ODTJ Moto Park Kraków.
Młodzi kierowcy rozpoczęli dzień wprowadzeniem do teorii prowadzonej przez p. Grzegorza Wysopala z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, który nawiązał do nowych przepisów które obowiązują od 20 maja i 1 czerwca tego roku.
Druga część szkolenia część praktyczna, w której młodzi kierowcy musieli zmierzyć się z jazdą po torze, przy wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych. Awaryjne hamowanie, awaryjna zmiana pasa ruchu, slalom to tylko niektóre z ćwiczeń które przeszli kierowcy. Przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymywali kierowców także do kontroli – chodzi o naukę jak powinno się zachowywać w przypadku zatrzymania.
Całość dopełniły ćwiczenia praktyczne prowadzone przez OSP Biały Kościół – gaszenie płonącego samochodu oraz wskazówki jak uruchomić gaśnicę, jak ugasić płonący samochód i co jest najważniejsze w niesieniu pierwszej pomocy.
Nie zabrakło symulatorów zderzeń oraz symulatora dachowania.Na koniec szkolenia Przewodniczący Rady, Wicemarszałek Małopolski p. Łukasz Smółka wręczył dyplomy wszystkim nowym ambasadorom bezpieczeństwa. Podkreślił jak ważne jest to, aby szkolić się całe życie i prosił, aby każdy uczestnik szkolenia był ambasadorem bezpieczeństwa w swojej rodzinie, wśród przyjaciół i znajomych.
W Moto Parku nie zabrakło również Radia Kraków pojawiającego się wszędzie tam, gdzie chodzi o poprawę bezpieczeństwa na drodze.
Akademia Dobrych Kierowców to kolejny projekt prewencyjny Małopolskiej Rady który ma poprawiać bezpieczeństwo w Małopolsce. Przewodniczący Rady, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego p. Łukasz Smółka podkreśla jak ważne są te oraz inne działania członków Rady, dzięki którym należy spełnić wyznaczony cel: zero ofiar śmiertelnych w Małopolsce do 2050 roku.