W czwartek, 26 czerwca w Małopolskim Centrum Nauki COGITEON odbyło się posiedzenie Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, następnie Marszałek Łukasz Smółka – przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Kazimierz Koprowski – Dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki COGITEON podpisali Porozumienie dla Bezpieczeństwa. W posiedzeniu Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego udział wzięli jej członkowie pod przewodnictwem Marszałka Małopolski p. Łukasza Smółki oraz wicemarszałka Ryszarda Pagacza.
Głównym tematem obrad był m.in.stan bezpieczeństwa na drogach w Małopolsce w 2024 roku oraz 2025 (styczeń-maj) przedstawiony przez Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, mł. insp. Wojciecha Matrasa. Omówiono bieżące problemy brd oraz projekty, które Rada zamierza zrealizować w tym roku aby konsekwentnie obniżać liczbę ofiar oraz ofiar śmiertelnych wypadków w Małopolsce. Przedstawiciele Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego obejrzeli również zwycięski film ze Światowego Festiwalu Filmów BRD ONZ.
W Małopolskiej Wojewódzkiej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zasiadają eksperci i pasjonaci, którzy pracują nad tym, aby drogi w regionie były bezpieczne. Statystyki pokazują, że liczba ofiar śmiertelnych wypadków w Małopolsce maleje, co pięć lat o około sto ofiar. Chcemy, żeby z każdym rokiem liczba ofiar zmniejszała się, a docelowo, aby w ogóle nie było ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w naszym regionie.
– powiedział Marszałek Łukasz Smółka.
Dzięki porozumieniu podpisanemu przez Marszałka Łukasza Smółkę – przewodniczącego Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Kazimierza Koprowskiego – Dyrektora Małopolskiego Centrum Nauki COGITEON powstanie nowa Strefa Bezpieczeństwa prezentująca zagadnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym od strony naukowej. Planuje się, że dzieci i młodzież będą mogły zobaczyć, m.in. jak prędkość wpływa na drogę hamowania, jakie niebezpieczne konsekwencje niesie za sobą niestosowanie się do przepisów i zasad ruchu drogowego. Wystawa kierowana jest do najmłodszych, ale ma też oddziaływać na wyobraźnię dorosłych. Zwiedzający będą mogli również dowiedzieć się więcej na temat pracy służb w czasie wypadku czy zasad bezpieczeństwa dla kierujących hulajnogami. Prowadzone będą również zajęcia edukacyjne z udzielania pierwszej pomocy, zawiadamiania służb czy zasad bezpieczeństwa i ruchu drogowego m.in. dla starających się o kartę rowerową. Powstanie wystawy oraz prowadzenie zajęć będzie przygotowywane we współpracy małopolskich służb oraz specjalistów zasiadających w Małopolskiej Wojewódzkiej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Bardzo ważnym punktem spotkania było powitanie nowej organizacji w Radzie – Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Straż Miejska reprezentowana była na spotkaniu przez p. Radosława Gądka – Zastępcę Komendanta oraz p. Pawła Zaborskiego, Naczelnika Wydziału Profilaktyki. Straż Miejska od lat współpracuje z Małopolską Radą BRD w zakresie poprawy bezpieczeństwa a teraz współpraca ta będzie jeszcze ściślejsza. To organizacja, która ma ogromny wpływ na to, co dzieje się w Krakowie a lepsza współpraca szczególnie w ramach profilaktyki i nadzoru może przyczynić się do jeszcze lepszej poprawy bezpieczeństwa w regionie.
fot. UM, MWRBRD, COGITEON