Kierowcy TIR-ów na ratunek ofiarom wypadków – rusza projekt Fundacji Szerokiej Drogi Ewy i Sobiesława Zasady, Polskiego Związku Motorowego oraz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD

14 kwietnia 2024

Kierowcy mogą stać się bohaterami ratującymi życie. W sobotę 13 kwietnia 2024r.  pierwsza tura  20 kierowców ciężarówek została przeszkolona w Tęgoborzu (koło Nowego Sącza) na ratowników drogowych. Akcja „TIR Ratownik” została zorganizowana przez Fundację Szerokiej Drogi Ewy i Sobiesława Zasady. Do końca roku planuje się przeszkolić ok. 500 kierowców zawodowych.

Zgodnie z założeniami projektu, zanim na miejsce wypadku dotrze zespół ratownictwa medycznego, w pobliżu lub na miejscu może się znaleźć kierowca TIR-a. Przeszkolony w ramach programu „TIR Ratownik” będzie posiadał profesjonalne umiejętności dot. ratowania ludzkiego życia.

Podczas inauguracji projektu, Sobiesław Zasada, legenda polskiego sportu motorowego, podkreślił znaczenie ostrożności na drodze. „Najważniejsze to uniknięcie niebezpieczeństwa i niedoprowadzenie do wypadku. Pamiętajmy o regule ograniczonego zaufania. Nawet jeśli wydaje się, że mamy pierwszeństwo, zawsze warto się upewnić. Moim marzeniem jest, żeby każdy kierowca był w stanie udzielić profesjonalnej pomocy, gdyby akurat znalazł się w miejscu wypadku” – powiedział 94-letni mistrz rajdowy.

Inicjatywa to projekt społeczny zorganizowany przez Fundację Szerokiej Drogi Ewy i Sobiesława Zasady przy współpracy z Polskim Związkiem Motorowym i Małopolską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

„Założeniem projektu jest skrócenie czasu dotarcia pierwszych wykwalifikowanych służb do miejsca wypadku. Po polskich drogach jeździ 250 000 ciężarówek. W ramach naszej akcji „TIR Ratownik” zamierzamy szkolić kierowców, by zawsze byli gotowi służyć profesjonalną pomocą w miejscach, gdzie akurat mogą się znaleźć. Chcemy też zwiększyć świadomość w dziedzinie pierwszej pomocy” – mówi Marcin Małysz, prezes Fundacji Szerokiej Drogi Ewy i Sobiesława Zasady.

„Projekt ten jest wyjątkowy – skonstruowany jest tak, aby poruszyć zagadnienia z obszaru ratownictwa –  pierwszej pomocy ale też prewencji i doskonalenia techniki jazdy. W ten sposób wpłynie on na poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz ratownictwo czyli ratowanie ludzkiego życia” – dodała sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD, Katarzyna Dobrzańska-Junco.

Po całodniowym szkoleniu obejmującym zajęcia teoretyczne i praktyczne uczestnicy otrzymali oficjalne certyfikaty szkoleniowe, które wręczył Sobiesław Zasada. Sobotnie wydarzenie to dopiero początek długofalowej współpracy oraz szkoleń dla kierowców zawodowych.

Fot. Fundacja Szerokiej Drogi