20 listopada: zbliża się Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

3 listopada 2022

Już teraz  zapraszamy do przyłączenia się do obchodów  Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Obchody  jak zwykle odbywają się w Małopolsce, w Zabawie koło Tarnowa, przy Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny. Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest  partnerem głównym wydarzenia.

Po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych  był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. Inicjatywę tę poparł Papież Jan Paweł II.  Doceniając wagę problemu i solidaryzując się z ofiarami wypadków drogowych, 26 października 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych. Dlatego corocznie, w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych. Jest to ważne wydarzenie na skalę światową, służące upamiętnieniu wielu milionów zabitych i ciężko rannych osób na drogach całego świata oraz aby podkreślić cierpienie wszystkich poszkodowanych ofiar, ich rodzin i społeczności.

Od wielu lat główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce odbywają się w Zabawie koło Tarnowa w Małopolsce, przy jedynym w kraju pomniku ofiar wypadków drogowych „Przejście”.  W ramach wydarzenia, co roku w Zabawie odbywają się uroczystości kościelne, zaświecenie symbolicznego światła pod pomnikiem ofiar wypadków, posadzenie Drzewa Pamięci, spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne, programy edukacyjne, seminaria, konferencje. Warto dodać, że to właśnie w tym miejscu ofiary i rodziny mogą uzyskać pomoc nie tylko w ramach Światowego Dnia, ale także w ciągu całego roku w ramach prowadzonych warsztatów, pomocy psychologicznej, grup wsparcia.

Głównymi organizatorami w Polsce tego dnia są Stowarzyszenie „Przejście”, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, FEVR, a całość wspiera m.in. Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w obchodach osobiście, przewidziana jest transmisja dostępna 20 listopada pod poniższym linkiem:

 

https://www.youtube.com/watch?v=6wwW2_54qHA